IN FINE MUNDI v TELEVIZI:

                           1.vstup ZDE     2.vstup ZDE      3.vstup ZDE

                     chs

Délka gravidity

délka gravidity u fenek trvá v průměru 63 - 64 dní (59 - 69 dní) a počítá se od prvního dne nakrytí. Ukončení gravidity před 57 dnem nazýváme potrat. Narozené plody v tomto období nebývají ve většině případech životaschopné a uhynou. Ovšem opačným extrémem je i přenášení plodů. Absolutní hranici bychom měli považovat 69 den gravidity. Po tomto termínu je nutná návštěva veterinárního lékaře, který ve většině případech nejdříve oměle vyvolá porod nebo provede císařský řez.

Příznaky blížícího se porodu

fenka je neklidná, hrabe, olizuje si rodidla a mléčnou žlázu, hledá místo k porodu. Také 12 až 24 hodin před porodem omezí příjem potravy nebo úplně přestane jíst. Dalším znakem je, že 12 - 36 hodin před porodem klesá teplota o 1 - 1,5 °C. Na fence jsou viditelné tyto změny:

    propadnuté břišní stěny nad slabinou
    pochva je zduřená
    objeví se průhledný hlenovitý výtok
    mléčná žláza je načervenalá a zduřená
    objevují se první kapky mléka

Poslední příznaky těsně před porodem jsou první slabé bolesti, třes, fenka se často otáčí k bříšku, vstává a lehá si, trhá, často močí, občas zakňučí a zrychleně dýchá

Co bychom měli mít připravené před porodem:

    hodinky, sešit, pero (na poznámky o porodě)
    digitální váhu (na vážení štěňátek)
    barevné rozlišovací mašle (označení a rozlišení štěňátek)
    vyhřívací dečku (na odložení narozených štěňátek)
    nůžky, niť, desinfekci (k ošetření pupeční šňůry)
    mnoho utěrek či hadříků i dek
    nádobu s vodou (pro rychlé umytí rukou)
    nádobu (na odpad - placenty, apod....)
    vodítko (pro bezpečné venčení fenečky)
    baterku (ve tmě nutná kontrola při venčení fenky, může se stát, že fenka může vypudit z těla i plod. Doporučuje se vzít i utěrku k zabalení štěňátka)
    telefon a v něm číslo na veterinárního lékaře

Také pro případ komplikací se doporučuje mít sušené mléko pro štěňátka a také po čas porodu umožnit fence přísun pitné vody ( můžete pro přidání energie přidat hroznový cukr či vitamínovo - minerální roztok např. od firmy RC - Rehydration Support)


 

Copyright © bez souhlasu majitelky stránek platí zákaz kopírování veškerých textů, obrázků, fotografií a jejich dalšímu šíření či jinému použití. Tvorba stránek pro chovatele.

Tvorba luxusnich stranek pro chovatele, foceni psu Praha